skup złomu Złomnica

Jak zarabiać na złomie? 10 zasad, których warto się trzymać.

Zastanawiasz się, jak zarabiać na złomie? Zbieranie złomu to sposób na dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie. Jednak czy obecnie opłaca się sprzedawać w skupie złomu? Co jest najdroższe na skupie? Na jakim złomie można nieźle zarobić? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sprzedaż złomu takiego, jak metale kolorowe, czy złom stalowy, może stać się bardzo dochodowym zajęciem. Dla skupu złomu smakowitymi kąskami będą nawet tak niepozorne przedmioty, jak kable, czy stare wiertła. Złomowiska interesują się różnymi rodzajami surowców, w tym metalami nieżelaznymi oraz złomem żeliwnym. W tym artykule przedstawiamy 10 zasad, które pomogą Ci skutecznie wejść w świat złomu i czerpać z jego sprzedaży korzyści finansowe.

Spis treści

Jak zacząć zarabiać na złomie? Na jakim złomie można zarobić?

Pierwszym krokiem jest zbieranie złomu. Jaki złom zbierać? Mogą to być puszki aluminiowe czy złom niewsadowy, taki jak:

  • stare okucia budowlane,

  • wycofane z użytku przedmioty domowe.

Co warto oddać na złom? Przede wszystkim metale kolorowe, które często mają wyższą wartość w procesie recyklingu, takie jak:

  • miedź,

  • mosiądz,

  • aluminium,

  • cynk.

Gdzie sprzedać złom?

Jeśli chcesz sprzedać złom, najlepszym miejscem do tego będą skupy złomu. Skup złomu oferuje ceny za kilogram. Ceny mogą wahać się od kilkunastu do kilkuset złotych, w zależności od rodzaju złomu i aktualnych cen surowców. Ceny złomu są zmienną wartością, dlatego warto je śledzić, aby wybrać najbardziej opłacalny moment na sprzedaż. Gdzie warto śledzić ceny złomu? Większość skupów prowadzi internetowe cenniki, które warto regularnie sprawdzać.

Sprawdź aktualny cennik, który obowiązuje na skupie złomu Pszczyna

10 zasad, których warto się trzymać, żeby zacząć zarabiać na złomie

Żeby dobrze zarabiać na sprzedaży złomu, nie wystarczy tylko śledzić ceny surowców. Do pełnego sukces w tej branży musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, które wpływają w dużej mierze na Twój ostateczny zysk. Poniżej przedstawiamy 10 zasad, które warto znać i się do nich stosować, ponieważ dzięki nim optymalizować możesz ostateczny zysk, jaki uzyskasz ze sprzedaży złomu.

  1. Poznaj rodzaj złomu i zasady klasyfikacji, które warto znać

Rozróżnienie między złomem stalowym, metalami kolorowymi, metalami nieżelaznymi, złomem narzędziowym oraz złomem żeliwnym to podstawa. Każdy surowiec ma swoją wartość, która wpływa na ostateczną cenę skupu. Na przykład złom niewsadowy jest zawsze tańszy niż wsadowy. Wiedza o tym, jak samodzielnie odróżnić od siebie różne rodzaje złomu i jak sprawdzić jego klasę pomoże Ci uniknąć dodatkowo sytuacji, w której ktoś nieuczciwie wyceni Twój złom.

Segregacja złomu

  1. Znajdź odpowiedni skup złomu

Wybór wiarygodnego skupu złomu jest kluczowy. Poszukaj skupu, który oferuje konkurencyjne i transparentne ceny złomu oraz jest znany z uczciwego podejścia do klientów. Następnie odwiedź najbliższy skup metali kolorowych i złomu stalowego, by poznać wartość swojego złomu. Przed wizytą na skupie złomu skontaktuj się z kilkoma lokalnymi skupami i zapytaj o ceny złomu za kilogram, surowców, które Cię interesują. Ceny za kilogram mogą różnić się zaledwie kilkoma groszami, jednak nawet tak mała różnica to większy zysk dla Ciebie. Dodatkowo wejdź na stronę WWW takiego skupu złomu i sprawdź opinie o nim.

  1. Monitoruj ceny skupu, by wiedzieć kiedy najlepiej sprzedać złom

Ceny złomu są zmienne i zależą od wielu czynników, takich jak aktualne ceny surowców na światowych rynkach, rodzaj i stan złomu oraz koszty związane z jego transportem i recyklingiem. Skupy złomu często aktualizują ceny skupu, aby odzwierciedlić te zmienne warunki rynkowe. Regularne śledzenie cen w różnych skupach pozwoli Ci wybrać najlepszy moment na sprzedaż, nawet jeżeli ostateczna różnica wyniesie zysk w granicach jedynie kilkunastu złotych.

  1. Co najlepiej oddać na złom? Zbieraj metale kolorowe

Metale kolorowe, takie jak miedź, aluminium, mosiądz czy cynk, są zazwyczaj bardziej wartościowe niż złom stalowy, złom żeliwny (np. stare grzejniki). Najbardziej opłaca się sprzedawać metale kolorowe. Cena złomu metali kolorowych (metali nieżelaznych) zawsze jest najbardziej atrakcyjna dla sprzedających, dlatego cieszą się one zawsze dużym zainteresowaniem.

  1. Dbaj o jakość i przygotowanie złomu, czyli jak przygotować złom do sprzedaży

Jak przygotować się do sprzedaży złomu, by zarobić na nim więcej? Czysty i dobrze przygotowany złom jest często wyceniany wyżej. Staraj się oddzielać złom stalowy od metali kolorowych i usuwać wszelkie zanieczyszczenia oraz śmieci, które mogą zmienić końcową wycenę. Zanieczyszczenie złomu to nie tylko dodatkowa waga odpadu, ale również konieczność jego usunięcia i dodatkowe koszty legalnej utylizacji dla złomowiska, co odbije się na Twojej wycenie. Dlatego przygotowując złom na sprzedaż, warto dobrze go oczyścić, żeby nie otrzymać od skupu niższej ceny.

  1. Sprzedawaj złom w większych ilościach

Dlaczego warto oddawać na złom większe ilości surowca? Sprzedaż złomu w większych ilościach, choć może wymagać więcej czasu i miejsca na jego składowanie, to strategia, która się opłaca, ponieważ powinna wpłynąć na jego cenę w punkcie skupu.

  1. Segreguj złom przed przekazaniem do skupu

Dlaczego segregacja złomu jest ważna? Segregacja złomu to kluczowy element wpływający na jego ostateczną cenę. Warto dowiedzieć się, jak właściwie sortować metale, aby zwiększyć ich wartość w skupie. Zdarza się, że skupy złomu w swoich cennikach posługują się terminem „niesort” np. przy miedzi, co zazwyczaj odnosi się do niższej klasy metali kolorowych lub złomu nieposortowanego. Dobra praktyka ze strony skupów to oferowanie pomocy pracowników w segregacji, jednak należy mieć na uwadze, że w czasie wzmożonego obciążenia pracy takie wsparcie może nie być możliwe.

  1. Optymalizuj transport złomu

Przewóz złomu do skupu może być kosztowny, szczególnie przy większych ilościach. Dlatego dąż do optymalizacji kosztów transportu, aby zwiększyć swoje zyski. Jeżeli masz do odebrania dużą ilość złomu lub maszyny, które z trudem byłoby Ci przetransportować na skup, warto zapytać, czy skup nie mógłby zabrać od Ciebie złomu i odpadów.

odbiór złomu

  1. Zapewnij regularność dostaw

Stabilne dostawy złomu budują zaufanie i pozwalają na lepsze warunki współpracy. Stały klient, który gwarantuje regularne dostawy złomu i zysk dla skupu ma wyższą pozycję negocjacyjną przy ustalaniu ceny za sprzedaż od osoby, która sporadycznie oddaje złom.

  1. Edukuj się, rozwijaj i dbaj o bezpieczeństwo

Rynek złomu jest dynamiczny, a jego zrozumienie może znacznie zwiększyć Twoje zyski. Dlatego poszerzaj wiedzę na temat metali, recyklingu i aktualnych trendów rynkowych dla surowców. Dzięki temu łatwiej będzie Ci prognozować ich ceny na skupie złomu. Praca ze złomem wiąże się z pewnymi ryzykami, zmianami w przepisach, które warto śledzić, dlatego niezmiernie ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach poszukiwanie alternatywnych źródeł dochodu stało się nie tylko popularne, ale często konieczne. Zmiany cen miedzi, mosiądzu czy złomu stalowego sprawiają, że wiele osób coraz chętniej porządkuje swoje posesje, czy strychy i poszukując przedmiotów, w których znaleźć można domieszki tych metali. Zarabianie na złomie to realna możliwość dla każdego, kto jest gotów poświęcić swój czas na zbieranie, segregowanie i sprzedaż odpadów metalowych. Skup złomu może stać się stałym źródłem dodatkowego dochodu, a jednocześnie przyczynić się do ochrony naszej planety poprzez efektywniejsze wsparcie recyklingu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wiedza o rynku, cierpliwość i odpowiedzialne podejście do zbierania surowców.

*Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawno – Podatkową Adam Gebauer.

Odbiór, transport złomu i odpadów budowlanych

Teraz możesz szybko, bezpiecznie i zgodnie z przepisami pozbyć się odpadów z działki lub firmowego placu. Skontaktuj się z nami, wycenimy Twój złom i odpady, odbierzemy je i wszystko za Ciebie załatwimy. 

Picture of Damian Gradzik
Damian Gradzik

Założyciel Złomnicy, mobilnego skupu złomu na Śląsku. Od lat związany z handlem złomem, recyklingiem i utylizacją odpadów. Dzięki niemu usługi Złomnicy zostały maksymalnie dopasowane do potrzeb firm, co znacząco wpływa na zmianę postrzegania sektora złomowego. Działa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, w której metale są przetwarzane i ponownie wykorzystywane. Pomaga firmom odpowiedzialnie gospodarować odpadami i usprawnić związane z tym procesy. Na blogu dzieli swoją wiedzą o tym, jak przedsiębiorstwa mogą optymalizować działania w zakresie gospodarki odpadami, odnosząc się do autentycznych potrzeb biznesu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

O czym mówi ustawa o odpadach? Ustawa o odpadach w najprostszych słowach ma jeden cel: zadbać o nasze środowisko i

Aplikacja miejska i dostęp do informacji o terminach odbioru odpadów Rosnąca świadomość ekologiczna, regulacje i dyrektywy związane z dbaniem o

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI!

Skontaktuj się z nami, a wszystko załatwimy za Ciebie!

skup złomu

CO ZYSKUJESZ, WSPÓŁPRACUJĄC Z NAMI?

Dodatkowy przychód

Porządkujesz przestrzeń, a zalegający złom zamieniasz na gotówkę.

Eliminujesz ryzyko

Zlecając odbiór złomu, eliminujesz ryzyko związane z załadunkiem, transportem i przechowywaniem niebezpiecznych odpadów metalowych (rdza, ostry krawędzie, zanieczyczczenie gleby).

Oszczędzasz czas

Nie tracisz czasu na samodzielne poszukiwanie odbiorców, transport oraz pilnowanie procedur związanych z właściwą utylizację odpadów.

Budujesz wizerunek ekologicznej firmy

Recykling złomu przyczynia się do zmniejszenia zużycia naturalnych zasobów i ochrony środowiska.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oznacza informacja, że cennik umieszczony na stronie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych?
Informacja o tym, że cennik na stronie nie stanowi oferty handlowej, oznacza, że ceny przedstawione w cenniku mają jedynie charakter informacyjny i nie są wiążącą ofertą sprzedaży lub usług. Aby zawrzeć umowę lub dokonać zakupu, konieczne jest złożenie konkretnego zapytania lub uzyskanie indywidualnej oferty handlowej.
Czy przyjmujecie do skupu złomu chłodnice i silniki elektryczne?
Nasz skup złomu przyjmuje różnego rodzaju złom stalowy, w tym również chłodnice i silniki elektryczne, które poddajemy rozbiórce i utylizacji. Dokładną klasyfikację złomu znajdziesz na naszym blogu. Nie złomujemy jednak samochodów.
Co oznacza informacja, że waga surowców jest liczona „minus zanieczyszczenia"?
Informacja o liczeniu wagi surowców "minus zanieczyszczenia" oznacza, że podczas pomiaru uwzględnia się tylko czystą masę surowca, po odjęciu wagi wszelkich obcych substancji lub materiałów, które nie są częścią wartościowego surowca. Dzięki temu można dokładniej określić ilość czystego surowca i ustalić odpowiednią wartość lub koszt na podstawie jego rzeczywistej masy.
Co oznacza określenie „niesort" w przypadku miedzi i aluminium?
Określenie "niesort" w przypadku miedzi i aluminium oznacza, że surowiec tego rodzaju nie został poddany procesowi sortowania lub segregacji na podstawie określonych kryteriów jakościowych lub składu chemicznego. Surowce "niesort" mogą zawierać różne rodzaje miedzi lub aluminium o różnym stopniu czystości, zanieczyszczeniach lub innych nieregularnościach.
Czy skup złomu przyjmuje blachę ze śladami smoły i papy?
Each and every one of our customers receives personalised assistance from our dedicated support team.
Dlaczego wszystkich metali kolorowych nie ma w cenniku?
W podstawowym cenniku mamy uwzględnione jedynie najczęściej spotykane lub najbardziej powszechne  metale kolorowe. Wybór metali do umieszczenia w cenniku zależy od wielu czynników, takich jak popularność danego metalu, powszechność jego występowania na rynku czy podaży ze strony klientów. Jednakże, nawet jeśli dany metal kolorowy nie jest uwzględniony w podstawowym cenniku, w większości przypadków możemy dokonać indywidualnej wyceny na podstawie aktualnych cen rynkowych i specyfikacji danego surowca. 
Czy do skupu złomu można oddać żaluzje?
Nasz skup złomu przyjmuje żaluzje pod warunkiem, że są one wykonane z metalu, takiego jak stal czy aluminium. Jeśli nie masz pewności, z czego wykonane są Twoje żaluzje zapraszamy do zapoznania się z instrukcją, jak dokonać samodzielnej klasyfikacji posiadanego złomu.
Jak dużo można oddać złomu stalowego?
Generalnie skup złomu przyjmie każdą ilość złomu, aluminium i stali, musisz jednak pamiętać, że każda transakcja, w której wartość dostarczanego przez klienta złomu przekracza 1000 zł, objęta jest obowiązkiem rozliczenia z Urzedem Skarbowym. W takiej sytuacji, to skup złomu sporządza formularz p.c.c.-3, nalicza i odprowadza 2% podatku od transakcji, czyli musi potrącić stosowną kwotę podczas rozliczenia.
Gdzie znajdę cennik skupu złomu?
Podstawowy cennik złomu stalowego i metali kolorowych dla klientów indywidualnych znajdziesz w zakładce skup złomu odpowiedniej dla miejscowości, do której chcesz dostarczyć złom. Mamy dwa skupy złomu, jeden w Łaziskach Górnych, a drugi w Pszczynie i dla każdego skupu obowiązuje odrębny cennik. Co oznacza, że cennik jest podstawowy? To znaczy, że transakcje dla firm wyceniane są zawsze indywidualnie, a przy większych lub stałych dostawach możesz u nas negocjować ceny.
Jaka jest klasyfikacja aluminium?
  • Aluminium

  • Aluminium ZŁOM

  • ALUMINIUM ŻALUZJA ZŁOM

  • ALUMINIUM ROLETA

  • ZŁOM ALUMINIUM Z ŻELAZEM

  • ZŁOM ALUMINIUM WIÓRY

  • ZŁOM ALUMINIUM SPOŻYWCZE

  • ZŁOM ALUMINIUM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM PUSZKA

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL NIELAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL LAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM ODLEW

  • ZŁOM ALUMINIUM NAKRĘTKA

  • ZŁOM ALUMINIUM MAGNEZOWE

  • ZŁOM ALUMINIUM IZOPROFIL (z dodatkiem plastiku)

  • ZŁOM ALUMINIUM FOLIA

  • ZŁOM ALUMINIUM FELGI CZYSTE

  • ZŁOM ALUMINIUM LINKA

  • ZŁOM ALUMINIUM SEKTOR

  • ZŁOM ALUMINIUM POPRODUKCYJNE

  • ZŁOM ALUMINIUM KABLE

  • ZŁOM CHŁODNICA AL CU

  • ZŁOM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM OFFSET

  • ZŁOM ALUMINIUM ENERGETYCZNE

  • ALUMINIUM

Jakie są klasy miedzi?
  • Miedź ZŁOM

  • MIEDŹ ŚWIECĄCA

  • ZŁOM MIEDŹ

  • ZŁOM MIEDŹ MILBERA

  • ZŁOM MIEDŹ KAWAŁKI

  • ZŁOM MIEDŹ NAGRZEWNICE

  • ZŁOM MIEDŹ WIÓRY

  • ZŁOM MIEDŹ POBIAŁ

  • ZŁOM MIEDŹ KABLE MIEDZIANE

  • ZŁOM MIEDŹ WIĄZKI

  • Złom Miedź Millera

  • Złom Miedź kawałek świecący

  • Złom Miedź Millera cienka

  • Złom MIedź płaskowniki, trakcja

  • Złom Miedź kawałkowa

  • Złom Miedź niesort

  • Złom Miedź lakier

  • Złom MIedź pobiał

  • Złom Miedź granulat

  • Złom Miedź piecyki

  • Złom Miedź chłodnice

  • Złom Miedź cewka (bez stali)

  • Złom Miedź kable miedziane

  • Złom MIedź elektrolityczna

  • Złom Miedź w bawełna 

Jakie są klasy mosiądzu?
  • MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ POBIAŁ

  • ZŁOM MOSIĄDZ WIÓRY

  • ZŁOM MOSIĄDZ WĘŻE

  • ZŁOM MOSIĄDZ PYŁ SZLIFIERSKI POPRODUKCYJNY

  • Złom Mosiądz M63 poprodukcyjne

  • Złom Mosiądz M63 stare blachy

  • Złom Mosiądz M63 włosy

  • Złom Mosiądz otoczka

  • Złom Mosiądz wióry

  • Złom Mosiądz chłodnice

  • Złom Mosiądz żółty

  • Złom Mosiądz żółty poprodukcja

  • Złom Mosiądz biały

  • Złom Mosiądz niesort

  • Złom Mosiądz łuski (bez stali)

  • Złom Mosiądz węże (bez PCV)

  • Złom Mosiądz grzałki

Jakie są klasy ołowiu?
  • ZŁOM OŁÓW TŁUSTY

  • ZŁOM AKUMULATORÓW OŁOWIOWYCH

  • ZŁOM OŁÓW CZYSTY

  • ZŁOM OŁÓW

  • Złom Ołów czysty prokablowy

  • Złom Ołów czysty

  • Złom Ołów brudny, śrut, przetopki

  • Złom Ołów z jutą, zanieczyszczeniem smoły

  • Złom Ołów odważniki

  • Złom Akumulatory ołowiane