skup złomu Złomnica

Kiedy złom jest najdroższy? 5 czynników, które zwiększają cenę

Czy wiesz, kiedy złom jest najdroższy? Sprzedaż złomu może być świetnym biznesem, ale kluczem do maksymalizacji zysku jest wybór odpowiedniego momentu transakcji. W tym artykule wyjaśniamy, kiedy najbardziej opłaca się sprzedać złom i jak przygotować się do tej transakcji, żeby zwiększyć zarobek. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, w jaki sposób nie będąc ekspertem, obserwować rynek, by nie przegapić najlepszego momentu na sprzedaż złomu.

Spis treści

Kiedy ceny złomu są najwyższe i dlaczego wciąż się zmieniają?

Przy ustalaniu ceny złomu istotne są czynniki, na które masz wpływ i takie, które zostają poza Twoją kontrolą. Zacznijmy od tych drugich, ponieważ to one „podpowiadają” Ci, kiedy złom jest najdroższy.

Wiedza o tym, jak zmieniają się w czasie ceny złomu, to klucz do maksymalizacji zysków z jego sprzedaży. Informacje te pozwalają lepiej planować czas transakcji, ponieważ wiesz, jak unikać okresów niskich cen. Spójrzmy, co wpływa na to, że ceny złomu wciąż ulegają zmianom. Ceny złomu regulowane są przez dwa najważniejsze czynniki – popyt na stal i dostępność złomu stalowego.

Co wpływa na aktualne ceny złomu? Kiedy złom drożeje?

Ceny złomu rosną w dwóch przypadkach. Warto je znać, ponieważ wiedza o nich pomoże Ci sprzedać złom w korzystnej cenie.

Zwiększony popyt na stal → Wzrost cen złomu:

  • Zależność: Gdy rośnie zapotrzebowanie na stal, huty potrzebują więcej surowca do produkcji. Zwiększony popyt na stal prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na złom stalowy, co powoduje wzrost jego cen.

Gdy gospodarka ożywia się i następują duże inwestycje w infrastrukturę, rośnie zapotrzebowanie na stal. Na przykład, gdy w kraju zaczyna powstawać wiele dróg, mostów i nowych budynków, wzrasta liczba zamówień na stal, ponieważ stal jest podstawowym materiałem budowlanym. Huty stali potrzebują wtedy więcej surowców. Złom stalowy, który można przetopić i ponownie wykorzystać, staje się bardzo poszukiwany. W rezultacie ceny złomu zaczynają rosnąć, ponieważ wszyscy chcą go kupić. Im więcej złomu huta kupuje, tym więcej stali może wyprodukować i sprzedać.

Ograniczona dostępność złomu stali → Wzrost cen złomu → Wzrost kosztów produkcji stali:

  • Zależność: Gdy dostępność złomu jest ograniczona, ceny złomu rosną. Wyższe ceny złomu zwiększają koszty produkcji stali, co może prowadzić do wyższych cen końcowych produktów stalowych.

Gdy na rynku brakuje złomu stali, ceny rosną. Może to być spowodowane tym, że ludzie nie złomują tyle starych samochodów, nie przeprowadzają remontów, nie wymieniają maszyn na nowe, ani nie ma tylu rozbiórek budynków, z których można by pozyskać złom. W takich momentach ceny złomu rosną, ponieważ jest go mało. Huta musi wtedy płacić więcej za złom, co podnosi koszty produkcji stali. Mimo że popyt na stal pozostaje wysoki, produkcja staje się droższa, a ceny stali rosną.

Zmniejszony popyt na stal → Spadek cen złomu:

  • Zależność: Gdy spada popyt na stal, huty produkują mniej stali i potrzebują mniej złomu. Mniejszy popyt na złom prowadzi do spadku jego cen.

Nadmierna dostępność złomu stalowego → Spadek cen złomu → Spadek kosztów produkcji stali:

  • Zależność: Gdy na rynku jest dużo złomu, jego ceny spadają. Niższe ceny złomu obniżają koszty produkcji stali, co może prowadzić do obniżenia cen stali.

Jak widać sprzedaż złomu może być bardziej zyskowna, gdy kierujesz się właściwą strategią i wiedzą o mechanizmach, którymi rządzi się ten rynek. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę złomu, który warto śledzić, jest sytuacja w poszczególnych branżach, ponieważ mówi ona wiele o kondycji przemysłu. Jakie to branże?

Które branże mają duże zapotrzebowanie na złom?

Ceny złomu są także powiązane z zapotrzebowaniem na metale w różnych branżach. Kiedy branże te „rosną”, wzrasta również ich zapotrzebowanie na surowce wtórne, co prowadzi do wyższych cen złomu. Kluczowe branże to:

  1. Budownictwo.
  2. Motoryzacja.
  3. Przemysł maszynowy.
  4. Przemysł stoczniowy.
  5. Energetyka.
  6. Przemysł lotniczy.
  7. Przemysł naftowy i gazowy.
  8. Przemysł AGD.
  9. Przemysł obronny.
  10. Przemysł kolejowy.

Znajomość powyższych branż i ich kondycji to kolejny z czynników wpływających na ceny złomu. Następnym równie istotnym będą międzynarodowe giełdy i rynki. Które notowania i wskaźniki warto śledzić, by Twój wybór momentu sprzedaży złomu, był podparty rzetelnymi informacjami z rynku?

Jak ocenić kondycję polskiego przemysłu - wskaźnik PMI

Rynek złomu jest dynamiczny na tyle, że jego ceny mogą zmieniać się z dnia na dzień. Żeby sprzedać złom „na górce”, warto wiedzieć, które wskaźniki śledzić, tak żeby nie przegapić dogodnego momentu na sprzedaż i umieć go samodzielnie wskazać.

Aby ocenić kondycję przemysłu, można obserwować wskaźnik PMI (Purchasing Managers’ Index), który mierzy aktywność w sektorze produkcyjnym. Wartość PMI powyżej 50 wskazuje na rozwój sektora, podczas gdy wartość poniżej 50 oznacza kurczenie się aktywności gospodarczej.

Wyższe wartości PMI zazwyczaj oznaczają zwiększoną aktywność produkcyjną, co prowadzi do większego popytu na surowce, w tym złom metalowy. Zwiększony popyt może podnieść ceny złomu, ponieważ producenci potrzebują więcej materiałów do produkcji.

Źródło: bankier.pl

Ostatni odczyt wskaźnika PMI dla Polski w czerwcu 2024 wyniósł 45 punktów. Odczyt powyżej 50 punktów, który wskazuje na rozwój sektora produkcyjnego, ostatnio odnotowano w maju 2022 roku. Od tego czasu ceny złomu są na niższym poziomie.

Ile kosztuje kilogram złomu w 2024?

Ceny złomu zależą od jego klasy oraz wolumenu transakcji. W lipcu 2024 roku 1 kg złomu kosztuje średnio od 0,72 zł do 1,12 zł w handlu detalicznym. Ceny hurtowe złomu w transakcjach między firmami są zazwyczaj wyższe niż ceny detaliczne ze względu na większy wolumen transakcji oraz stabilność dostaw. Od początku roku ceny złomu były zmienne, lecz bez spektakularnych wzrostów czy spadków. W 2024 roku ceny złomu były najwyższe na początku roku, potem spadły do najniższego poziomu w kwietniu i maju, a następnie zaczęły się nieco poprawiać, lekko wzrastając w czerwcu i lipcu.

Kiedy złom jest najdroższy? Cena złomu - wykres przedstawiający wahania cen złomu na od sierpnia 2023 do lipca 2024

Źródło: investing.com

Czy sama znajomość mechanizmów, którymi rządzi się rynek złomu, pozwala zmaksymalizować zysk z jego sprzedaży?

Sprawdź aktualne ceny złomu stalowego i metali kolorowych

5 czynników, które zwiększają cenę złomu

Jak już wiesz, niestety nie mamy wpływu na każdy czynnik kształtujący ceny złomu, ale są takie, na które wpływać możemy i podnoszą one cenę surowca na skupie złomu. Oto one:

1.Samodzielne sortowanie złomu przed sprzedażą:

Segregowanie złomu według rodzaju i jakości może znacząco zwiększyć jego wartość. Oddzielenie metali żelaznych od nieżelaznych oraz usunięcie wszelkich zanieczyszczeń sprawia, że złom staje się bardziej pożądany i lepiej wyceniany przez kupującego.

2.Oczyszczanie złomu:

Stopień zanieczyszczenia surowca ma istotny wpływ na cenę złomu. Dokładne oczyszczenie złomu z ziemi, betonu, śniegu, gumy, plastiku i innych niepożądanych materiałów potrafi znacząco zwiększyć jego wartość. Czysty złom jest bardziej wartościowy, ponieważ łatwiej go przetworzyć.

3.Sprzedaż większych ilości:

Sprzedawanie surowca do skupu złomu w hurtowych ilościach jest najbardziej opłacalne. Większe partie złomu mogą uzyskać lepsze ceny niż mniejsze, ponieważ przetwórcy mogą efektywniej zarządzać większymi dostawami.

4.Sprzedaż wyłącznie do renomowanego skupu złomu:

Wybieraj polecanych i sprawdzonych skupów złomu, które często oferują wyższe ceny dzięki skali swojej działalności i stabilnym relacjom z hutami. Renomowane firmy zazwyczaj zapewniają uczciwe wyceny i dobrą obsługę.

5.Znajomość zasad przyjmowania złomu przez kupującego:

Wiedza na temat tego, jakie rodzaje złomu są akceptowane i jak są wyceniane, pozwala uniknąć nieporozumień i zwiększyć zyski ze sprzedaży.

Czy opłaca się sprzedawać złom? Który surowiec jest najdroższy na skupie?

Jak nie dać się oszukać przez skup złomu?

Poznaj 5 praktycznych wskazówek, których warto się trzymać, sprzedając swój złom, ponieważ dzięki nim unikniesz nieuczciwych praktyk i zmaksymalizujesz swój zysk ze sprzedaży złomu.

  1. Znajdź renomowany skup złomu:

    Sprawdź opinie i referencje innych klientów, aby upewnić się, że skup ma dobrą reputację i jest godny zaufania.

  2. Znaj swoją cenę:

    Upewnij się, że masz łatwy dostęp do aktualnych cen złomu, które powinny być powszechnie dostępne i przejrzyste.

  3. Zadbaj o transparentne ważenie złomu:

    Proces ważenia powinien odbywać się przy kliencie, aby mieć pewność co do poprawności wag. 

  4. Poznaj podstawowe zasady klasyfikacji złomu

    Informacje dotyczące klasyfikacji złomu powinny być jasno określone i dostępne. Upewnij się, że rozumiesz, jak różne rodzaje złomu są klasyfikowane i wyceniane. 

  5. Zwracaj uwagę na warunki skupu

    Wszystkie informacje dotyczące dodatkowych opłat, potrąceń czy wymagań powinny być łatwo dostępne w skupie złomu.

Podsumowanie

Kluczem do zyskownej sprzedaży złomu jest wiedza, o tym, kiedy złom jest najdroższy. Na szczęście znasz już czynniki, które wpływają na jego cenę i wiesz, od czego zależy ostateczna cena złomu na skupie. Wiesz także, w jaki sposób śledzić aktualne ceny metali kolorowych, które oferują skupy złomu i globalne ceny stali, by obserwować trendy na rynkach. Dzięki temu łatwiej przewidzieć, kiedy wzrosną ceny złomu i wybrać idealny czas, by sprzedać złom. Wiesz również, że zyskowna sprzedaż złomu, to nie tylko kwestia posiadania wartościowego surowca, czy szczęścia, ale głównie strategia oparta na wiedzy o rynku złomu i jego umiejętnej analizie.

Dodatkowo, dzięki dogłębnemu zrozumieniu mechanizmów prawa popytu i podaży, a także ciągłej obserwacji wskaźników ekonomicznych, będziesz w stanie z łatwością przewidzieć czas, kiedy złom jest najdroższy. Wiedza o tym, jak działają te mechanizmy i umiejętność przewidywania, a także przestrzeganie prostych zasad, jak czyszczenie złomu, czy korzystanie ze sprawdzonych skupów złomu, pomoże Ci znacząco zwiększyć Twój zarobek. Podsumowując, sprzedaż złomu, może być bardzo opłacalnym zajęciem, gdy wybierzesz odpowiedni czas i zastosujesz się do wskazówek, które pomogą Ci zmaksymalizować zysk.

Picture of Damian Gradzik
Damian Gradzik

Założyciel Złomnicy, mobilnego skupu złomu na Śląsku. Od lat związany z handlem złomem, recyklingiem i utylizacją odpadów. Dzięki niemu usługi Złomnicy zostały maksymalnie dopasowane do potrzeb firm, co znacząco wpływa na zmianę postrzegania sektora złomowego. Działa na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym, w której metale są przetwarzane i ponownie wykorzystywane. Pomaga firmom odpowiedzialnie gospodarować odpadami i usprawnić związane z tym procesy. Na blogu dzieli swoją wiedzą o tym, jak przedsiębiorstwa mogą optymalizować działania w zakresie gospodarki odpadami, odnosząc się do autentycznych potrzeb biznesu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Czym różnią się odpady komunalne od przemysłowych? Odpady przemysłowe to wszelkie pozostałości, które nie znalazły zastosowania w finalnym produkcie. Powstają

O czym mówi ustawa o odpadach? Ustawa o odpadach w najprostszych słowach ma jeden cel: zadbać o nasze środowisko i

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI!

Skontaktuj się z nami, a wszystko załatwimy za Ciebie!

skup złomu

CO ZYSKUJESZ, WSPÓŁPRACUJĄC Z NAMI?

Dodatkowy przychód

Porządkujesz przestrzeń, a zalegający złom zamieniasz na gotówkę.

Eliminujesz ryzyko

Zlecając odbiór złomu, eliminujesz ryzyko związane z załadunkiem, transportem i przechowywaniem niebezpiecznych odpadów metalowych (rdza, ostry krawędzie, zanieczyczczenie gleby).

Oszczędzasz czas

Nie tracisz czasu na samodzielne poszukiwanie odbiorców, transport oraz pilnowanie procedur związanych z właściwą utylizację odpadów.

Budujesz wizerunek ekologicznej firmy

Recykling złomu przyczynia się do zmniejszenia zużycia naturalnych zasobów i ochrony środowiska.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oznacza informacja, że cennik umieszczony na stronie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych?
Informacja o tym, że cennik na stronie nie stanowi oferty handlowej, oznacza, że ceny przedstawione w cenniku mają jedynie charakter informacyjny i nie są wiążącą ofertą sprzedaży lub usług. Aby zawrzeć umowę lub dokonać zakupu, konieczne jest złożenie konkretnego zapytania lub uzyskanie indywidualnej oferty handlowej.
Czy przyjmujecie do skupu złomu chłodnice i silniki elektryczne?
Nasz skup złomu przyjmuje różnego rodzaju złom stalowy, w tym również chłodnice i silniki elektryczne, które poddajemy rozbiórce i utylizacji. Dokładną klasyfikację złomu znajdziesz na naszym blogu. Nie złomujemy jednak samochodów.
Co oznacza informacja, że waga surowców jest liczona „minus zanieczyszczenia"?
Informacja o liczeniu wagi surowców "minus zanieczyszczenia" oznacza, że podczas pomiaru uwzględnia się tylko czystą masę surowca, po odjęciu wagi wszelkich obcych substancji lub materiałów, które nie są częścią wartościowego surowca. Dzięki temu można dokładniej określić ilość czystego surowca i ustalić odpowiednią wartość lub koszt na podstawie jego rzeczywistej masy.
Co oznacza określenie „niesort" w przypadku miedzi i aluminium?
Określenie "niesort" w przypadku miedzi i aluminium oznacza, że surowiec tego rodzaju nie został poddany procesowi sortowania lub segregacji na podstawie określonych kryteriów jakościowych lub składu chemicznego. Surowce "niesort" mogą zawierać różne rodzaje miedzi lub aluminium o różnym stopniu czystości, zanieczyszczeniach lub innych nieregularnościach.
Czy skup złomu przyjmuje blachę ze śladami smoły i papy?
Each and every one of our customers receives personalised assistance from our dedicated support team.
Dlaczego wszystkich metali kolorowych nie ma w cenniku?
W podstawowym cenniku mamy uwzględnione jedynie najczęściej spotykane lub najbardziej powszechne  metale kolorowe. Wybór metali do umieszczenia w cenniku zależy od wielu czynników, takich jak popularność danego metalu, powszechność jego występowania na rynku czy podaży ze strony klientów. Jednakże, nawet jeśli dany metal kolorowy nie jest uwzględniony w podstawowym cenniku, w większości przypadków możemy dokonać indywidualnej wyceny na podstawie aktualnych cen rynkowych i specyfikacji danego surowca. 
Czy do skupu złomu można oddać żaluzje?
Nasz skup złomu przyjmuje żaluzje pod warunkiem, że są one wykonane z metalu, takiego jak stal czy aluminium. Jeśli nie masz pewności, z czego wykonane są Twoje żaluzje zapraszamy do zapoznania się z instrukcją, jak dokonać samodzielnej klasyfikacji posiadanego złomu.
Jak dużo można oddać złomu stalowego?
Generalnie skup złomu przyjmie każdą ilość złomu, aluminium i stali, musisz jednak pamiętać, że każda transakcja, w której wartość dostarczanego przez klienta złomu przekracza 1000 zł, objęta jest obowiązkiem rozliczenia z Urzedem Skarbowym. W takiej sytuacji, to skup złomu sporządza formularz p.c.c.-3, nalicza i odprowadza 2% podatku od transakcji, czyli musi potrącić stosowną kwotę podczas rozliczenia.
Gdzie znajdę cennik skupu złomu?
Podstawowy cennik złomu stalowego i metali kolorowych dla klientów indywidualnych znajdziesz w zakładce skup złomu odpowiedniej dla miejscowości, do której chcesz dostarczyć złom. Mamy dwa skupy złomu, jeden w Łaziskach Górnych, a drugi w Pszczynie i dla każdego skupu obowiązuje odrębny cennik. Co oznacza, że cennik jest podstawowy? To znaczy, że transakcje dla firm wyceniane są zawsze indywidualnie, a przy większych lub stałych dostawach możesz u nas negocjować ceny.
Jaka jest klasyfikacja aluminium?
  • Aluminium

  • Aluminium ZŁOM

  • ALUMINIUM ŻALUZJA ZŁOM

  • ALUMINIUM ROLETA

  • ZŁOM ALUMINIUM Z ŻELAZEM

  • ZŁOM ALUMINIUM WIÓRY

  • ZŁOM ALUMINIUM SPOŻYWCZE

  • ZŁOM ALUMINIUM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM PUSZKA

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL NIELAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL LAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM ODLEW

  • ZŁOM ALUMINIUM NAKRĘTKA

  • ZŁOM ALUMINIUM MAGNEZOWE

  • ZŁOM ALUMINIUM IZOPROFIL (z dodatkiem plastiku)

  • ZŁOM ALUMINIUM FOLIA

  • ZŁOM ALUMINIUM FELGI CZYSTE

  • ZŁOM ALUMINIUM LINKA

  • ZŁOM ALUMINIUM SEKTOR

  • ZŁOM ALUMINIUM POPRODUKCYJNE

  • ZŁOM ALUMINIUM KABLE

  • ZŁOM CHŁODNICA AL CU

  • ZŁOM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM OFFSET

  • ZŁOM ALUMINIUM ENERGETYCZNE

  • ALUMINIUM

Jakie są klasy miedzi?
  • Miedź ZŁOM

  • MIEDŹ ŚWIECĄCA

  • ZŁOM MIEDŹ

  • ZŁOM MIEDŹ MILBERA

  • ZŁOM MIEDŹ KAWAŁKI

  • ZŁOM MIEDŹ NAGRZEWNICE

  • ZŁOM MIEDŹ WIÓRY

  • ZŁOM MIEDŹ POBIAŁ

  • ZŁOM MIEDŹ KABLE MIEDZIANE

  • ZŁOM MIEDŹ WIĄZKI

  • Złom Miedź Millera

  • Złom Miedź kawałek świecący

  • Złom Miedź Millera cienka

  • Złom MIedź płaskowniki, trakcja

  • Złom Miedź kawałkowa

  • Złom Miedź niesort

  • Złom Miedź lakier

  • Złom MIedź pobiał

  • Złom Miedź granulat

  • Złom Miedź piecyki

  • Złom Miedź chłodnice

  • Złom Miedź cewka (bez stali)

  • Złom Miedź kable miedziane

  • Złom MIedź elektrolityczna

  • Złom Miedź w bawełna 

Jakie są klasy mosiądzu?
  • MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ POBIAŁ

  • ZŁOM MOSIĄDZ WIÓRY

  • ZŁOM MOSIĄDZ WĘŻE

  • ZŁOM MOSIĄDZ PYŁ SZLIFIERSKI POPRODUKCYJNY

  • Złom Mosiądz M63 poprodukcyjne

  • Złom Mosiądz M63 stare blachy

  • Złom Mosiądz M63 włosy

  • Złom Mosiądz otoczka

  • Złom Mosiądz wióry

  • Złom Mosiądz chłodnice

  • Złom Mosiądz żółty

  • Złom Mosiądz żółty poprodukcja

  • Złom Mosiądz biały

  • Złom Mosiądz niesort

  • Złom Mosiądz łuski (bez stali)

  • Złom Mosiądz węże (bez PCV)

  • Złom Mosiądz grzałki

Jakie są klasy ołowiu?
  • ZŁOM OŁÓW TŁUSTY

  • ZŁOM AKUMULATORÓW OŁOWIOWYCH

  • ZŁOM OŁÓW CZYSTY

  • ZŁOM OŁÓW

  • Złom Ołów czysty prokablowy

  • Złom Ołów czysty

  • Złom Ołów brudny, śrut, przetopki

  • Złom Ołów z jutą, zanieczyszczeniem smoły

  • Złom Ołów odważniki

  • Złom Akumulatory ołowiane