Definicja odpadów budowlanych
Czym są odpady budowlane? Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o odpadach jest to każda substancja lub przedmiot, powstałe podczas robót budowlanych, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany.
Nie wiesz, co należy zrobić z odpadami budowlanymi?
Dowiedz się, co zrobić z odpadami budowlanymi, czytając artykuł:
Zagospodarowanie odpadów budowlanych — jakie są przepisy?
Odpady budowlane, a regulacje prawne, czyli, w jaki sposób gospodarować odpadami budowlanymi? Podstawowym aktem jest ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Odpady budowlane zgodnie z treścią ustawy mogą być składowane tylko na potrzeby procesów technologicznych.
Co obejmuje nielegalne składowanie odpadów budowlanych?
Nielegalne składowanie odpadów może obejmować przykładowo nielegalny wywóz odpadów takich, jak gruz betonowy, gruz ceglany, umieszczenie w pojemnikach na przykład na odpady komunalne substancji, do których nie zostały one przeznaczone (odpadów niebezpiecznych) czy gromadzenie zużytych materiałów budowlanych i próba ich samodzielnej utylizacji. Odpady budowlane mogą uszkodzić śmieciarkę, która zajmuje się wywozem odpadów komunalnych. Firma zajmująca się wywozem tego rodzaju śmieci, w takiej sytuacji mogłaby żądać od Ciebie odszkodowania.
Kto podlega obowiązkowi stosowania przepisów o składowaniu odpadów budowlanych?
Zgodnie z art. 183 Kodeksu karnego — każda osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, zbiera, unieszkodliwia, transportuje odpady lub substancje albo dokonuje odzysku odpadów, lub substancji w takich warunkach, lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka, lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym.
Z kolei zgodnie z ustawą o odpadach, jest to każdy posiadacz odpadów, czyli wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będąca w posiadaniu odpadów. Jednocześnie w przypadku braku możliwości ustalenia osoby posiadacza, domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości.
Twoja firma lub plac są zasypane złomem, lub odpadami z budowy?
Uczciwie wycenimy Twój złom, zapłacimy za niego i przetransportujemy, rozwiązując w 48 godzin problem zalegających odpadów.
Co grozi za nielegalne składowanie odpadów budowlanych?
W pierwszej kolejności należy wskazać, że nielegalne składowanie odpadów stanowi przestępstwo na podstawie art. 183 ustawy Kodeks karny, zgodnie z którym osoba, która narusza przepisy w zakresie nieodpowiedniego postępowania z odpadami, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Działanie sprzeczne z prawem, grozi nie tylko karą pozbawienia wolności, ale może zostać objęte także środkiem karnym oraz nawiązką w wysokości od 10 000 do 10 000 000 złotych na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Nielegalne składowanie odpadów jest objęte również regulacją zawartą w ustawie o odpadach. Zgodnie z art. 26 ustawy, posiadacz odpadów jest zobowiązany do niezwłocznego usunięcia odpadów. Spoczywa na nim również obowiązek selektywnego zbierania odpadów budowlanych. W przypadku niewykonania tego obowiązku wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji wydawanej z urzędu, może nakazać posiadaczowi odpadów, usunięcie ich z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. W decyzji tej zawarty jest rodzaj odpadów i sposób ich usunięcia. Jednocześnie w przypadku naruszenia zasad składowania odpadów budowlanych, ustawa o odpadach także przewiduje karę pieniężną lub aresztu.
Czy usunąć złom samodzielnie, czy z pomocą firmy?
Przeczytaj artykuł i sprawdź, co bardziej się opłaca i jak wybrać firmę, która się w tym specjalizuje –
W jakim terminie należy wykonać decyzję?
W treści wydanej decyzji organ określa termin, w jakim powinno nastąpić usunięcie wskazanych odpadów. Możliwe jest także opatrzenie decyzji klauzulą natychmiastowej wykonalności, co skutkuje koniecznością jej wykonania niezwłocznie po jej wydaniu.
Jakie są konsekwencje niewykonania zobowiązania określonego decyzją?
W przypadku, gdy osoba, wobec której wydano taką decyzję, nie wykona nałożonych na nią obowiązków, organ może skierować sprawę do egzekucji administracyjnej, celem przymuszenia do wykonania decyzji. Jest to uciążliwy proces, który wiąże się z zastosowaniem wobec zobowiązanego przymusu.
W przypadkach szczególnego zagrożenia organ upoważniony jest również do samodzielnego usunięcia odpadów, przy czym koszty tego działania obciążać będą w całości osobę zobowiązaną. Z powodu powszechności popełniania takich naruszeń, organy coraz częściej przeprowadzają odpowiednie kontrole, które najczęściej skutkują wyegzekwowaniem odpowiednich działań, a nierzadko również stosowną karą.
Analiza orzecznictwa sądowego również wskazuje na coraz większą ilość spraw dotyczących nielegalnego składowania odpadów. Sądy podkreślają, że wymagane jest dołożenie należytej staranności, w tym zapoznanie się z odpowiednimi przepisami prawa, a nieznajomość przepisów o gospodarce odpadami nie jest uznawana jako wystarczające usprawiedliwienie.
Podsumowanie
Nielegalne składowanie odpadów budowlanych, wbrew pozornej oszczędności, narażone jest na dotkliwe konsekwencje i wysokie koszty. Organy podejmują coraz więcej działań, aby wyegzekwować odpowiednie stosowanie przepisów prawa. Rekomendujemy zapoznanie się z treścią regulacji prawnych i respektowanie wprowadzonych zasad, aby uniknąć tak negatywnych skutków swoich działań.
*Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawno – Podatkową Adam Gebauer.
Twoja firma lub plac są zasypane złomem, lub odpadami z budowy?
Uczciwie wycenimy Twój złom, zapłacimy za niego i przetransportujemy, rozwiązując w 48 godzin problem zalegających odpadów.