skup złomu Złomnica

Odpady budowlane — jak się ich pozbyć bezpiecznie?

Gdzie wyrzucić odpady budowlane po remoncie lub budowie domu? Jak pozbyć się opadów budowlanych w sposób odpowiedzialny i bezpieczny dla środowiska? Czym są odpady budowlane i rozbiórkowe i co musisz o nich wiedzieć, by je wyrzucać i bezpiecznie utylizować? Z lektury tego artykułu z łatwością dowiesz się, jak w legalny, bezpieczny dla zdrowia i wygodny dla siebie sposób pozbyć się odpadów budowlanych z placu, czy podwórka.

Spis treści

Dlaczego bezpieczne usuwanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych jest tak ważne — obowiązek segregacji odpadów budowlanych

Właściwe postępowanie z odpadami z robót budowlanych to nie tylko kwestia ekologii, ale również przestrzegania prawa. Obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych (nie dotyczy odpadów komunalnych) dotyczy zarówno firm (podmioty gospodarcze), jak i osób prywatnych (gospodarstw domowych). Informują o tym odpowiednie ustawy dotyczące obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów budowlanych. Odpady wytwarzane w ten sposób wymagają szczególnej opieki. Niestosowanie się do prawnych zaleceń, może prowadzić do następujących konsekwencji:

Środowiskowe konsekwencje niewłaściwego usuwania odpadów

Niewłaściwie usunięte odpady mogą zanieczyszczać wodę, powietrze oraz glebę, wpływając negatywnie na nasze zdrowie i środowisko. Odpady zbierane selektywnie łatwiej przygotować do wywozu lub sprzedaży.

Przeczytaj artykuł, o tym jak samodzielnie przeprowadzona klasyfikacja złomu i odpadów pomoże Ci uniknąć pomyłek przy ich usuwaniu.

Prawne aspekty niewłaściwego usuwania odpadów

Niewłaściwe postępowanie z odpadami budowlanymi w gospodarstwach domowych i firmach może prowadzić do surowych kar, włączając w to grzywny, a nawet odpowiedzialność karną. Dlatego rozsądnie jest zlecić to firmie z doświadczeniem, niezbędnym sprzętem i znajomością aspektów prawnych z zakresu gospodarki odpadami.

 

Zamów szybkie dostarczenie kontenera

Podstawiamy i zabieramy kontenery w ciągu 48 godzin od zgłoszenia.

Czym są odpady budowlane i rozbiórkowe?

Odpady budowlane powstałe w trakcie budowy (nie odpady komunalne) to wszystkie pozostałości i odpadki powstałe w trakcie robót budowlanych, remontowych, rozbiórkowych czy renowacyjnych. Są to odpady powstające zarówno z gospodarstw domowych, jak i innych obiektów, w tym budynków przemysłowych i innych konstrukcji.

Roboty budowlane

Kategorie odpadów budowlanych i rozbiórkowych — musisz je znać, by pozbyć się ich bezpiecznie

Odpady budowlane zbiera się i odbiera selektywnie (obowiązek segregacji odpadów budowlanych), dzieląc na poniższe kategorie:

 • Gruz: pozostałości po betonie (w tym beton) cegłach, ceramice, kamieniach itp.

 • Drewno: resztki desek, listew, paneli, podłóg, drzwi, okien itd.

 • Metale: pozostałości po stalowych konstrukcjach, rurach, drutach, elementach mocujących itp.

 • Szkło: złamane okna, fragmenty szklanych elementów budynku.

 • Tworzywa sztuczne: elementy rynien, rur, izolacji, okładzin itp.

 • Izolacje: materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, styropian itp.

 • Zużyte farby, lakiery i chemikalia: odpady po produktach stosowanych w budownictwie, które mogą być szkodliwe dla środowiska.

 • Asfalt i smoła: resztki materiałów stosowanych przy budowie dróg i dachów.

 • Azbest: stary materiał izolacyjny, obecnie uznawany za szkodliwy dla zdrowia, choć dawniej był powszechnie stosowany.

 • Ziemie i kamienie: resztki ziemi, kamieni i innych naturalnych materiałów, które zostały usunięte podczas budowy.

 • Odpady mineralne.

 • Materiały ceramiczne.

Niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe

Prowadzenie robót budowlanych, sprawia, że odpady wytwarzane nie zawsze są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Odpady powstałe w ten sposób, to materiały takie jak: azbest, farby czy chemikalia.

Wytwórca odpadów budowlanych (także podmioty gospodarcze), musi w czasie prac wykazać, jak zagospodarował wytworzone odpady w trakcie robót budowlanych. Dlatego warto śledzić na bieżąco ustawy o odpadach, by wiedzieć, jak wpływają na sposób gospodarowania odpadami budowlanymi.

Jeżeli nie dysponujesz własnym transportem i chcesz ograniczyć kontakt z niebezpiecznymi odpadami, zamów skup złomu z dojazdem do klienta. Odbierzemy odpady powstałe z robót budowlanych w firmach i gospodarstwach domowych (również odpady wielkogabarytowe) i przekażemy je dalej do bezpiecznej utylizacji.

Jak przygotować odpady do bezpiecznego usuwania?

Właściwe posegregowanie odpadów budowlanych ułatwia proces recyklingu, co czasami jest korzystniejsze finansowo i pozwala zaoszczędzić na odpadach. Na przykład, nieopłacalne jest dodawanie gruzu do odpadów pobudowlanych, ponieważ niska cena utylizacji gruzu może znacząco podnieść koszt utylizacji całej masy odpadów. Gdy chodzi o zmieszane odpady, należy dostarczyć je do odpowiednich zakładów, które dysponują specjalistycznymi maszynami do ich przetwarzania oraz oddzielania poszczególnych frakcji odpadów.

Jak bezpiecznie pozbyć się odpadów budowlanych i rozbiórkowych

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na pozbycie się odpadów budowlanych i rozbiórkowych w odpowiedzialny sposób.

Kontenery na odpady budowlane
To jedna z najbardziej popularnych metod usuwania odpadów budowlanych. Na rynku jest wiele firm, które oferują wynajem oraz dostawę. Wystarczy wybrać kontener o odpowiedniej pojemności.

Kontener na odpady budowlane

Punkty selektywnej zbiórki odpadów
Niektóre materiały takie jak szkło czy metal, można oddać w punktach selektywnej zbiórki.

Jakich kontenerów używa się na odpady budowlane?

Kontenery na odpady budowlane to specjalnie zaprojektowane stalowe pojemniki służące do tymczasowego przechowywania i transportu odpadów. Mogą być używane zarówno w skali domowej, jak i przemysłowej. Większość naszych kontenerów jest wyposażona w rolki, co ułatwia ich przemieszczanie. Kontenery hakowe można rozpoznać po specjalnych uchwytach, które umożliwiają ich podnoszenie i transport za pomocą specjalistycznych samochodów, tzw. hakowców lub bramowców.

Transport odpadów budowlanych, podlega ściśle określonym przepisom prawnym i wymaga odpowiednich dokumentów w celu zapewnienia śledzenia i odpowiedniej utylizacji odpadów. Poniżej znajdziesz ogólne informacje o przepisach wydanych dotyczących dokumentacji, która może być wymagana podczas transportu odpadów:

 • Karta przekazania odpadów (KPO): Jest to dokument potwierdzający przekazanie odpadów od ich wytwórcy do firmy przewozowej lub zakładu przetwarzającego odpady.

 • Zezwolenie na transport odpadów: Aby przewozić odpady o konkretnych kodach odpadów, wymagane jest odpowiednie zezwolenie.

 • Oznaczenie samochodu: przewóz odpadów powinien być oznaczony tabliczkami ODPADY lub A.


Przestrzegamy w tym zakresie wszystkich przepisów dotyczących transportu i prawidłowego przetwarzania tego typu śmieci.

Kontener na odpady — ile to kosztuje?

Jeśli chcesz poznać koszt usługi, wypełnij formularz poniżej, a skontaktujemy się z Tobą. Podczas pierwszej rozmowy zadamy Ci kilka pytań, które pozwolą nam na dokładną wycenę odbioru odpadów budowlanych. Proces ten trwa zazwyczaj od 3 do 5 minut. W przypadku pozytywnej decyzji o współpracy przygotujemy zlecenie, co dodatkowo zajmuje około 3 minut. Następnie wysyłamy do Ciebie zlecenie, abyś miał dokładny wgląd we wszystkie ustalenia.

Zamów szybkie dostarczenie kontenera

Podstawiamy i zabieramy kontenery w ciągu 48 godzin od zgłoszenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Co to jest miedź niesort? Miedź niesort to miedź, która nie została poddana procesowi segregacji. Jest to mieszanka klas miedzianych,

Definicja odpadów budowlanych Czym są odpady budowlane? Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o odpadach jest to

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI!

Skontaktuj się z nami, a wszystko załatwimy za Ciebie!

skup złomu

CO ZYSKUJESZ, WSPÓŁPRACUJĄC Z NAMI?

Dodatkowy przychód

Porządkujesz przestrzeń, a zalegający złom zamieniasz na gotówkę.

Eliminujesz ryzyko

Zlecając odbiór złomu, eliminujesz ryzyko związane z załadunkiem, transportem i przechowywaniem niebezpiecznych odpadów metalowych (rdza, ostry krawędzie, zanieczyczczenie gleby).

Oszczędzasz czas

Nie tracisz czasu na samodzielne poszukiwanie odbiorców, transport oraz pilnowanie procedur związanych z właściwą utylizację odpadów.

Budujesz wizerunek ekologicznej firmy

Recykling złomu przyczynia się do zmniejszenia zużycia naturalnych zasobów i ochrony środowiska.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oznacza informacja, że cennik umieszczony na stronie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych?
Informacja o tym, że cennik na stronie nie stanowi oferty handlowej, oznacza, że ceny przedstawione w cenniku mają jedynie charakter informacyjny i nie są wiążącą ofertą sprzedaży lub usług. Aby zawrzeć umowę lub dokonać zakupu, konieczne jest złożenie konkretnego zapytania lub uzyskanie indywidualnej oferty handlowej.
Czy przyjmujecie do skupu złomu chłodnice i silniki elektryczne?
Nasz skup złomu przyjmuje różnego rodzaju złom stalowy, w tym również chłodnice i silniki elektryczne, które poddajemy rozbiórce i utylizacji. Dokładną klasyfikację złomu znajdziesz na naszym blogu. Nie złomujemy jednak samochodów.
Co oznacza informacja, że waga surowców jest liczona „minus zanieczyszczenia"?
Informacja o liczeniu wagi surowców "minus zanieczyszczenia" oznacza, że podczas pomiaru uwzględnia się tylko czystą masę surowca, po odjęciu wagi wszelkich obcych substancji lub materiałów, które nie są częścią wartościowego surowca. Dzięki temu można dokładniej określić ilość czystego surowca i ustalić odpowiednią wartość lub koszt na podstawie jego rzeczywistej masy.
Co oznacza określenie „niesort" w przypadku miedzi i aluminium?
Określenie "niesort" w przypadku miedzi i aluminium oznacza, że surowiec tego rodzaju nie został poddany procesowi sortowania lub segregacji na podstawie określonych kryteriów jakościowych lub składu chemicznego. Surowce "niesort" mogą zawierać różne rodzaje miedzi lub aluminium o różnym stopniu czystości, zanieczyszczeniach lub innych nieregularnościach.
Czy skup złomu przyjmuje blachę ze śladami smoły i papy?
Each and every one of our customers receives personalised assistance from our dedicated support team.
Dlaczego wszystkich metali kolorowych nie ma w cenniku?
W podstawowym cenniku mamy uwzględnione jedynie najczęściej spotykane lub najbardziej powszechne  metale kolorowe. Wybór metali do umieszczenia w cenniku zależy od wielu czynników, takich jak popularność danego metalu, powszechność jego występowania na rynku czy podaży ze strony klientów. Jednakże, nawet jeśli dany metal kolorowy nie jest uwzględniony w podstawowym cenniku, w większości przypadków możemy dokonać indywidualnej wyceny na podstawie aktualnych cen rynkowych i specyfikacji danego surowca. 
Czy do skupu złomu można oddać żaluzje?
Nasz skup złomu przyjmuje żaluzje pod warunkiem, że są one wykonane z metalu, takiego jak stal czy aluminium. Jeśli nie masz pewności, z czego wykonane są Twoje żaluzje zapraszamy do zapoznania się z instrukcją, jak dokonać samodzielnej klasyfikacji posiadanego złomu.
Jak dużo można oddać złomu stalowego?
Generalnie skup złomu przyjmie każdą ilość złomu, aluminium i stali, musisz jednak pamiętać, że każda transakcja, w której wartość dostarczanego przez klienta złomu przekracza 1000 zł, objęta jest obowiązkiem rozliczenia z Urzedem Skarbowym. W takiej sytuacji, to skup złomu sporządza formularz p.c.c.-3, nalicza i odprowadza 2% podatku od transakcji, czyli musi potrącić stosowną kwotę podczas rozliczenia.
Gdzie znajdę cennik skupu złomu?
Podstawowy cennik złomu stalowego i metali kolorowych dla klientów indywidualnych znajdziesz w zakładce skup złomu odpowiedniej dla miejscowości, do której chcesz dostarczyć złom. Mamy dwa skupy złomu, jeden w Łaziskach Górnych, a drugi w Pszczynie i dla każdego skupu obowiązuje odrębny cennik. Co oznacza, że cennik jest podstawowy? To znaczy, że transakcje dla firm wyceniane są zawsze indywidualnie, a przy większych lub stałych dostawach możesz u nas negocjować ceny.
Jaka jest klasyfikacja aluminium?
 • Aluminium

 • Aluminium ZŁOM

 • ALUMINIUM ŻALUZJA ZŁOM

 • ALUMINIUM ROLETA

 • ZŁOM ALUMINIUM Z ŻELAZEM

 • ZŁOM ALUMINIUM WIÓRY

 • ZŁOM ALUMINIUM SPOŻYWCZE

 • ZŁOM ALUMINIUM CHŁODNICA

 • ZŁOM ALUMINIUM PUSZKA

 • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL NIELAKIEROWANY

 • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL LAKIEROWANY

 • ZŁOM ALUMINIUM ODLEW

 • ZŁOM ALUMINIUM NAKRĘTKA

 • ZŁOM ALUMINIUM MAGNEZOWE

 • ZŁOM ALUMINIUM IZOPROFIL (z dodatkiem plastiku)

 • ZŁOM ALUMINIUM FOLIA

 • ZŁOM ALUMINIUM FELGI CZYSTE

 • ZŁOM ALUMINIUM LINKA

 • ZŁOM ALUMINIUM SEKTOR

 • ZŁOM ALUMINIUM POPRODUKCYJNE

 • ZŁOM ALUMINIUM KABLE

 • ZŁOM CHŁODNICA AL CU

 • ZŁOM CHŁODNICA

 • ZŁOM ALUMINIUM OFFSET

 • ZŁOM ALUMINIUM ENERGETYCZNE

 • ALUMINIUM

Jakie są klasy miedzi?
 • Miedź ZŁOM

 • MIEDŹ ŚWIECĄCA

 • ZŁOM MIEDŹ

 • ZŁOM MIEDŹ MILBERA

 • ZŁOM MIEDŹ KAWAŁKI

 • ZŁOM MIEDŹ NAGRZEWNICE

 • ZŁOM MIEDŹ WIÓRY

 • ZŁOM MIEDŹ POBIAŁ

 • ZŁOM MIEDŹ KABLE MIEDZIANE

 • ZŁOM MIEDŹ WIĄZKI

 • Złom Miedź Millera

 • Złom Miedź kawałek świecący

 • Złom Miedź Millera cienka

 • Złom MIedź płaskowniki, trakcja

 • Złom Miedź kawałkowa

 • Złom Miedź niesort

 • Złom Miedź lakier

 • Złom MIedź pobiał

 • Złom Miedź granulat

 • Złom Miedź piecyki

 • Złom Miedź chłodnice

 • Złom Miedź cewka (bez stali)

 • Złom Miedź kable miedziane

 • Złom MIedź elektrolityczna

 • Złom Miedź w bawełna 

Jakie są klasy mosiądzu?
 • MOSIĄDZ

 • ZŁOM MOSIĄDZ

 • ZŁOM MOSIĄDZ POBIAŁ

 • ZŁOM MOSIĄDZ WIÓRY

 • ZŁOM MOSIĄDZ WĘŻE

 • ZŁOM MOSIĄDZ PYŁ SZLIFIERSKI POPRODUKCYJNY

 • Złom Mosiądz M63 poprodukcyjne

 • Złom Mosiądz M63 stare blachy

 • Złom Mosiądz M63 włosy

 • Złom Mosiądz otoczka

 • Złom Mosiądz wióry

 • Złom Mosiądz chłodnice

 • Złom Mosiądz żółty

 • Złom Mosiądz żółty poprodukcja

 • Złom Mosiądz biały

 • Złom Mosiądz niesort

 • Złom Mosiądz łuski (bez stali)

 • Złom Mosiądz węże (bez PCV)

 • Złom Mosiądz grzałki

Jakie są klasy ołowiu?
 • ZŁOM OŁÓW TŁUSTY

 • ZŁOM AKUMULATORÓW OŁOWIOWYCH

 • ZŁOM OŁÓW CZYSTY

 • ZŁOM OŁÓW

 • Złom Ołów czysty prokablowy

 • Złom Ołów czysty

 • Złom Ołów brudny, śrut, przetopki

 • Złom Ołów z jutą, zanieczyszczeniem smoły

 • Złom Ołów odważniki

 • Złom Akumulatory ołowiane