Wpis do BDO w firmie budowlanej - co to takiego?
Rejestr BDO to spis podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzanie produktów, towarów w opakowaniach oraz zarządzanie odpadami. Jest on kluczową częścią bazy danych dotyczącej produktów, opakowań i gospodarki odpadami, znanej jako BDO. System ten umożliwia zbieranie informacji o odpadach i zapewnia realizację obowiązków związanych z rejestracją, ewidencjonowaniem oraz składaniem sprawozdań w formie elektronicznej. Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy wpisani do Rejestru BDO prowadzą ewidencję oraz sprawozdawczość odpadów w formie elektronicznej.
BDO - kogo obowiązuje segregacja, a kogo nie?
Wpis do Rejestru BDO dotyczy wielu przedsiębiorców, którzy nie są pewni swoich obowiązków w zakresie gospodarki odpadami. Jednak czy każda firma budowlano – remontowa, która „produkuje” odpady budowlane ma obowiązek wpisu do BDO? Czy jeśli jesteś wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług budowlanych, takich jak prace w zakresie budowy, remontów czy nawet czyszczenia zbiorników, to Twoja działalność wymaga wpisu do BDO?
BDO firma budowlana - kto powinien się zapisać?
Każdy przedsiębiorca, który w swojej działalności generuje odpady inne niż komunalne i w ilościach przekraczających limity zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji według rozporządzeń, musi złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO. Nie istnieją szczególne wytyczne wskazujące branże, które muszą się rejestrować w BDO. Obowiązek rejestracji w Rejestrze BDO dotyczy przedsiębiorców, którzy:
- wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
- wprowadzają na rynek krajowy towary w opakowaniach, opony, smary, pojazdy, baterie, akumulatory, a także urządzenia elektryczne i elektroniczne,
- produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm unijnych).
Spójrzmy także na trzy specyficzne i często zadawane przez firmy budowlane pytania związane z obowiązkiem rejestru w BDO i wyjaśnijmy ostatecznie wszystkie niejasności:
1. Dlaczego firma budowlana „powinna” mieć BDO.
Na wielu placach budowy powstaje znaczna ilość odpadów o kodzie 170904, czyli zmieszanych odpadów z budowy, remontów i demontażu, innych niż wymienione w kodach 170901, 170902 i 170903, ogólnie określanych jako „zmieszane odpady poremontowe”. Jak wynika z przepisów, ustawodawca nie przewiduje możliwości nieprowadzenia ewidencji dla tego rodzaju odpadów. Oznacza to, że firmy budowlane, które chcą wytwarzać odpad 170904 zobowiązane do rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji tych odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. Czy firma budowlana musi składać sprawozdanie BDO?
Tak, firma budowlana ma obowiązek składania sprawozdania w systemie BDO, jeśli jest zarejestrowana w tym systemie. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które wytwarzają, zbierają, przetwarzają, transportują, magazynują lub wykorzystują odpady. Sprawozdanie BDO jest rocznym raportem, który musi być złożony do 15 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy.
3. Czy firma budowlana musi mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów?
Firma budowlana nie musi mieć odrębnego „pozwolenia na wytwarzanie odpadów”, ale musi być zarejestrowana w systemie BDO, prowadzić ewidencję odpadów oraz stosować się do przepisów dotyczących gospodarki odpadami. System BDO jest kluczowym narzędziem regulującym te kwestie. Odrębne pozwolenia dotyczą tylko zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów, jeśli firma świadczy usługę o takim charakterze.
Sprawdź aktualne ceny złomu stalowego i metali kolorowych
Kto nie podlega wpisowi do Rejestru BDO?
- indywidualna osoba lub organizacja, która nie prowadzi działalności gospodarczej i wykorzystuje odpady dla własnych celów,
- podmiot mający ziemię, na której są stosowane komunalne osady ściekowe do:
- uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
- uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz,
- podmiot zajmujący się amatorskim zbieraniem odpadów opakowaniowych oraz odpadów powstałych z użytych produktów konsumpcyjnych, takich jak, na przykład, medykamenty i ich opakowania.
- transportujący wytworzone przez siebie odpady,
- rolnik, będący wytwórcą odpadów, gospodarujący na obszarze poniżej 75 ha.
Z obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru BDO zwolnione są również:
- Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy podczas swojej działalności generują wyłącznie odpady komunalne (skład i charakter) i są włączeni do systemu odbioru takich odpadów (np. świadczenie małych usług, prace administracyjno-biurowe, kancelarie prawnicze i biura księgowe),
- Przedsiębiorstwa, które zawrą umowę na realizację prac związanych z budową, demontażem, renowacją budynków, czyszczeniem zbiorników lub urządzeń, a także sprzątaniem i konserwacją. W tej sytuacji za wytwórcę odpadów uznaje się firmę wykonującą usługę, o ile umowa nie określa inaczej.
- Zakłady produkcyjne oraz przemysłowe, które generują odpady określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 roku dotyczącym rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z obowiązku ewidencji, pod warunkiem że ich ilości nie przekraczają limitów wskazanych w tym rozporządzeniu.
Kary BDO - jakie sankcje grożą firmom za brak wpisu do rejestru
Sankcje nakładane na firmy budowlane za brak wpisu do Rejestru BDO, prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości dzielimy na dwie poniższe kategorie:
- grzywna (od 100 zł do ponad 1 mln zł) lub areszt wymierzany przez sądy,
- administracyjna kara pieniężna (od 5000 zł do 1 mln zł) nakładana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
Zarządzanie odpadami. O co zadbać, żeby uniknąć kary?
Za co firma budowlana może zostać ukarana administracyjną karą pieniężną?
- prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do Rejestru BDO,
- nieumieszczanie na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością numeru rejestrowego, który jest nadawany przez Marszałka podczas rejestracji w BDO (dotyczy firm, które podlegają opłacie rejestrowej).
Kiedy i za co nakładana jest kara aresztu lub grzywny?
- niezłożenie wniosku o wpis do Rejestru BDO,
- niezłożenie wniosku o zmianę wpisu,
- niezłożenie wniosku o wykreślenie z rejestru,
- złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym,
- naruszenie obowiązków sprawozdawczych i ewidencyjnych.
BDO w działalności firmy budowlanej - podsumowanie
Wiesz, już jakie kary mogą spotkać nieprzygotowanych przedsiębiorców, kto nie ma obowiązku rejestracji w BDO, a którzy wytwórcy odpadów muszą ubiegać się o wpis prowadzić ewidencję odpadów. Dzięki wiedzy z tego artykułu wiesz już także, jak poprawnie interpretować przepisy prawne i jak zarządzać odpadami, robiąc to zgodnie z przepisami. Mamy nadzieję, że informacje, którymi podzieliliśmy się z Tobą, pomogą Ci prowadzić Twoją firmę zgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska.
*Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawno – Podatkową Adam Gebauer.