skup złomu Złomnica

Czy firma budowlana musi mieć BDO?

Prowadzisz działalność w branży remontowo – budowlanej, generujesz odpady, ale wciąż nie wiesz, czy firma budowlana musi mieć BDO? Rejestr BDO dotyczący obowiązku ewidencji odpadów budowlanych, to temat, który bez przerwy wzbudza u firm budowlanych pytania i wątpliwości. Mimo wielu niejasności jest on kluczowy w zarządzaniu odpadami w Polsce. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie ciążą na Tobie obowiązki związane z ewidencją odpadów budowlanych, kto zwolniony jest z tego obowiązku i jakie ewentualne sankcje i kary mogą Ci grozić na nie przestrzeganie przepisów. Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej wszystkie wątpliwości związane z tematem BDO dla firm budowlanych.

Spis treści

Wpis do BDO w firmie budowlanej - co to takiego?

Rejestr BDO to spis podmiotów odpowiedzialnych za wprowadzanie produktów, towarów w opakowaniach oraz zarządzanie odpadami. Jest on kluczową częścią bazy danych dotyczącej produktów, opakowań i gospodarki odpadami, znanej jako BDO. System ten umożliwia zbieranie informacji o odpadach i zapewnia realizację obowiązków związanych z rejestracją, ewidencjonowaniem oraz składaniem sprawozdań w formie elektronicznej. Od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy wpisani do Rejestru BDO prowadzą ewidencję oraz sprawozdawczość odpadów w formie elektronicznej.

BDO - kogo obowiązuje segregacja, a kogo nie?

Wpis do Rejestru BDO dotyczy wielu przedsiębiorców, którzy nie są pewni swoich obowiązków w zakresie gospodarki odpadami. Jednak czy każda firma budowlano – remontowa, która „produkuje” odpady budowlane ma obowiązek wpisu do BDO? Czy jeśli jesteś wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług budowlanych, takich jak prace w zakresie budowy, remontów czy nawet czyszczenia zbiorników, to Twoja działalność wymaga wpisu do BDO?

BDO firma budowlana - kto powinien się zapisać?

Każdy przedsiębiorca, który w swojej działalności generuje odpady inne niż komunalne i w ilościach przekraczających limity zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji według rozporządzeń, musi złożyć wniosek o wpis do Rejestru BDO. Nie istnieją szczególne wytyczne wskazujące branże, które muszą się rejestrować w BDO. Obowiązek rejestracji w Rejestrze BDO dotyczy przedsiębiorców, którzy:

  • wytwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
  • wprowadzają na rynek krajowy towary w opakowaniach, opony, smary, pojazdy, baterie, akumulatory, a także urządzenia elektryczne i elektroniczne,
  • produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm unijnych).

Spójrzmy także na trzy specyficzne i często zadawane przez firmy budowlane pytania związane z obowiązkiem rejestru w BDO i wyjaśnijmy ostatecznie wszystkie niejasności:

1. Dlaczego firma budowlana „powinna” mieć BDO.

Na wielu placach budowy powstaje znaczna ilość odpadów o kodzie 170904, czyli zmieszanych odpadów z budowy, remontów i demontażu, innych niż wymienione w kodach 170901, 170902 i 170903, ogólnie określanych jako „zmieszane odpady poremontowe”. Jak wynika z przepisów, ustawodawca nie przewiduje możliwości nieprowadzenia ewidencji dla tego rodzaju odpadów. Oznacza to, że firmy budowlane, które chcą wytwarzać odpad 170904 zobowiązane do rejestracji w systemie BDO i prowadzenia ewidencji tych odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2. Czy firma budowlana musi składać sprawozdanie BDO?

Tak, firma budowlana ma obowiązek składania sprawozdania w systemie BDO, jeśli jest zarejestrowana w tym systemie. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, które wytwarzają, zbierają, przetwarzają, transportują, magazynują lub wykorzystują odpady. Sprawozdanie BDO jest rocznym raportem, który musi być złożony do 15 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy.

3. Czy firma budowlana musi mieć pozwolenie na wytwarzanie odpadów?

Firma budowlana nie musi mieć odrębnego „pozwolenia na wytwarzanie odpadów”, ale musi być zarejestrowana w systemie BDO, prowadzić ewidencję odpadów oraz stosować się do przepisów dotyczących gospodarki odpadami. System BDO jest kluczowym narzędziem regulującym te kwestie. Odrębne pozwolenia dotyczą tylko zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów, jeśli firma świadczy usługę o takim charakterze.

Sprawdź aktualne ceny złomu stalowego i metali kolorowych

Kto nie podlega wpisowi do Rejestru BDO?

  • indywidualna osoba lub organizacja, która nie prowadzi działalności gospodarczej i wykorzystuje odpady dla własnych celów,
  • podmiot mający ziemię, na której są stosowane komunalne osady ściekowe do:
    • uprawy roślin przeznaczonych do produkcji kompostu,
    • uprawy roślin nieprzeznaczonych do spożycia i do produkcji pasz,
  • podmiot zajmujący się amatorskim zbieraniem odpadów opakowaniowych oraz odpadów powstałych z użytych produktów konsumpcyjnych, takich jak, na przykład, medykamenty i ich opakowania.
  • transportujący wytworzone przez siebie odpady,
  • rolnik, będący wytwórcą odpadów, gospodarujący na obszarze poniżej 75 ha.

Z obowiązku uzyskania wpisu do Rejestru BDO zwolnione są również: 

  • Osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy podczas swojej działalności generują wyłącznie odpady komunalne (skład i charakter) i są włączeni do systemu odbioru takich odpadów (np. świadczenie małych usług, prace administracyjno-biurowe, kancelarie prawnicze i biura księgowe),
  • Przedsiębiorstwa, które zawrą umowę na realizację prac związanych z budową, demontażem, renowacją budynków, czyszczeniem zbiorników lub urządzeń, a także sprzątaniem i konserwacją. W tej sytuacji za wytwórcę odpadów uznaje się firmę wykonującą usługę, o ile umowa nie określa inaczej.
  • Zakłady produkcyjne oraz przemysłowe, które generują odpady określone w Rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 roku dotyczącym rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z obowiązku ewidencji, pod warunkiem że ich ilości nie przekraczają limitów wskazanych w tym rozporządzeniu.
Fotografia przedstawiająca kontener do odpadów z budowy, rozbiórki, remontu obiektów

Kary BDO - jakie sankcje grożą firmom za brak wpisu do rejestru

Sankcje nakładane na firmy budowlane za brak wpisu do Rejestru BDO, prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości dzielimy na dwie poniższe kategorie:

  1. grzywna (od 100 zł do ponad 1 mln zł) lub areszt wymierzany przez sądy,
  2. administracyjna kara pieniężna (od 5000 zł do 1 mln zł) nakładana przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Zarządzanie odpadami. O co zadbać, żeby uniknąć kary?

Za co firma budowlana może zostać ukarana administracyjną karą pieniężną?

  • prowadzenie działalności bez wymaganego wpisu do Rejestru BDO,
  • nieumieszczanie na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością numeru rejestrowego, który jest nadawany przez Marszałka podczas rejestracji w BDO (dotyczy firm, które podlegają opłacie rejestrowej).

Kiedy i za co nakładana jest kara aresztu lub grzywny?

  • niezłożenie wniosku o wpis do Rejestru BDO,
  • niezłożenie wniosku o zmianę wpisu,
  • niezłożenie wniosku o wykreślenie z rejestru,
  • złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym,
  • naruszenie obowiązków sprawozdawczych i ewidencyjnych.

BDO w działalności firmy budowlanej - podsumowanie

Wiesz, już jakie kary mogą spotkać nieprzygotowanych przedsiębiorców, kto nie ma obowiązku rejestracji w BDO, a którzy wytwórcy odpadów muszą ubiegać się o wpis prowadzić ewidencję odpadów. Dzięki wiedzy z tego artykułu wiesz już także, jak poprawnie interpretować przepisy prawne i jak zarządzać odpadami, robiąc to zgodnie z przepisami. Mamy nadzieję, że informacje, którymi podzieliliśmy się z Tobą, pomogą Ci prowadzić Twoją firmę zgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska. 

*Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Prawno – Podatkową Adam Gebauer.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Kiedy ceny złomu są najwyższe i dlaczego wciąż się zmieniają? Przy ustalaniu ceny złomu istotne są czynniki, na które masz

Na czym polega zarządzanie odpadami? Niemalże każde państwo na świecie ma normy dotyczące zarządzania odpadami, w tym przede wszystkim ich

POZBĄDŹ SIĘ PROBLEMU GOSPODAROWANIA ODPADAMI!

Skontaktuj się z nami, a wszystko załatwimy za Ciebie!

skup złomu

CO ZYSKUJESZ, WSPÓŁPRACUJĄC Z NAMI?

Dodatkowy przychód

Porządkujesz przestrzeń, a zalegający złom zamieniasz na gotówkę.

Eliminujesz ryzyko

Zlecając odbiór złomu, eliminujesz ryzyko związane z załadunkiem, transportem i przechowywaniem niebezpiecznych odpadów metalowych (rdza, ostry krawędzie, zanieczyczczenie gleby).

Oszczędzasz czas

Nie tracisz czasu na samodzielne poszukiwanie odbiorców, transport oraz pilnowanie procedur związanych z właściwą utylizację odpadów.

Budujesz wizerunek ekologicznej firmy

Recykling złomu przyczynia się do zmniejszenia zużycia naturalnych zasobów i ochrony środowiska.

POZNAJ ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Co oznacza informacja, że cennik umieszczony na stronie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art.66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych?
Informacja o tym, że cennik na stronie nie stanowi oferty handlowej, oznacza, że ceny przedstawione w cenniku mają jedynie charakter informacyjny i nie są wiążącą ofertą sprzedaży lub usług. Aby zawrzeć umowę lub dokonać zakupu, konieczne jest złożenie konkretnego zapytania lub uzyskanie indywidualnej oferty handlowej.
Czy przyjmujecie do skupu złomu chłodnice i silniki elektryczne?
Nasz skup złomu przyjmuje różnego rodzaju złom stalowy, w tym również chłodnice i silniki elektryczne, które poddajemy rozbiórce i utylizacji. Dokładną klasyfikację złomu znajdziesz na naszym blogu. Nie złomujemy jednak samochodów.
Co oznacza informacja, że waga surowców jest liczona „minus zanieczyszczenia"?
Informacja o liczeniu wagi surowców "minus zanieczyszczenia" oznacza, że podczas pomiaru uwzględnia się tylko czystą masę surowca, po odjęciu wagi wszelkich obcych substancji lub materiałów, które nie są częścią wartościowego surowca. Dzięki temu można dokładniej określić ilość czystego surowca i ustalić odpowiednią wartość lub koszt na podstawie jego rzeczywistej masy.
Co oznacza określenie „niesort" w przypadku miedzi i aluminium?
Określenie "niesort" w przypadku miedzi i aluminium oznacza, że surowiec tego rodzaju nie został poddany procesowi sortowania lub segregacji na podstawie określonych kryteriów jakościowych lub składu chemicznego. Surowce "niesort" mogą zawierać różne rodzaje miedzi lub aluminium o różnym stopniu czystości, zanieczyszczeniach lub innych nieregularnościach.
Czy skup złomu przyjmuje blachę ze śladami smoły i papy?
Each and every one of our customers receives personalised assistance from our dedicated support team.
Dlaczego wszystkich metali kolorowych nie ma w cenniku?
W podstawowym cenniku mamy uwzględnione jedynie najczęściej spotykane lub najbardziej powszechne  metale kolorowe. Wybór metali do umieszczenia w cenniku zależy od wielu czynników, takich jak popularność danego metalu, powszechność jego występowania na rynku czy podaży ze strony klientów. Jednakże, nawet jeśli dany metal kolorowy nie jest uwzględniony w podstawowym cenniku, w większości przypadków możemy dokonać indywidualnej wyceny na podstawie aktualnych cen rynkowych i specyfikacji danego surowca. 
Czy do skupu złomu można oddać żaluzje?
Nasz skup złomu przyjmuje żaluzje pod warunkiem, że są one wykonane z metalu, takiego jak stal czy aluminium. Jeśli nie masz pewności, z czego wykonane są Twoje żaluzje zapraszamy do zapoznania się z instrukcją, jak dokonać samodzielnej klasyfikacji posiadanego złomu.
Jak dużo można oddać złomu stalowego?
Generalnie skup złomu przyjmie każdą ilość złomu, aluminium i stali, musisz jednak pamiętać, że każda transakcja, w której wartość dostarczanego przez klienta złomu przekracza 1000 zł, objęta jest obowiązkiem rozliczenia z Urzedem Skarbowym. W takiej sytuacji, to skup złomu sporządza formularz p.c.c.-3, nalicza i odprowadza 2% podatku od transakcji, czyli musi potrącić stosowną kwotę podczas rozliczenia.
Gdzie znajdę cennik skupu złomu?
Podstawowy cennik złomu stalowego i metali kolorowych dla klientów indywidualnych znajdziesz w zakładce skup złomu odpowiedniej dla miejscowości, do której chcesz dostarczyć złom. Mamy dwa skupy złomu, jeden w Łaziskach Górnych, a drugi w Pszczynie i dla każdego skupu obowiązuje odrębny cennik. Co oznacza, że cennik jest podstawowy? To znaczy, że transakcje dla firm wyceniane są zawsze indywidualnie, a przy większych lub stałych dostawach możesz u nas negocjować ceny.
Jaka jest klasyfikacja aluminium?
  • Aluminium

  • Aluminium ZŁOM

  • ALUMINIUM ŻALUZJA ZŁOM

  • ALUMINIUM ROLETA

  • ZŁOM ALUMINIUM Z ŻELAZEM

  • ZŁOM ALUMINIUM WIÓRY

  • ZŁOM ALUMINIUM SPOŻYWCZE

  • ZŁOM ALUMINIUM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM PUSZKA

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL NIELAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM PROFIL LAKIEROWANY

  • ZŁOM ALUMINIUM ODLEW

  • ZŁOM ALUMINIUM NAKRĘTKA

  • ZŁOM ALUMINIUM MAGNEZOWE

  • ZŁOM ALUMINIUM IZOPROFIL (z dodatkiem plastiku)

  • ZŁOM ALUMINIUM FOLIA

  • ZŁOM ALUMINIUM FELGI CZYSTE

  • ZŁOM ALUMINIUM LINKA

  • ZŁOM ALUMINIUM SEKTOR

  • ZŁOM ALUMINIUM POPRODUKCYJNE

  • ZŁOM ALUMINIUM KABLE

  • ZŁOM CHŁODNICA AL CU

  • ZŁOM CHŁODNICA

  • ZŁOM ALUMINIUM OFFSET

  • ZŁOM ALUMINIUM ENERGETYCZNE

  • ALUMINIUM

Jakie są klasy miedzi?
  • Miedź ZŁOM

  • MIEDŹ ŚWIECĄCA

  • ZŁOM MIEDŹ

  • ZŁOM MIEDŹ MILBERA

  • ZŁOM MIEDŹ KAWAŁKI

  • ZŁOM MIEDŹ NAGRZEWNICE

  • ZŁOM MIEDŹ WIÓRY

  • ZŁOM MIEDŹ POBIAŁ

  • ZŁOM MIEDŹ KABLE MIEDZIANE

  • ZŁOM MIEDŹ WIĄZKI

  • Złom Miedź Millera

  • Złom Miedź kawałek świecący

  • Złom Miedź Millera cienka

  • Złom MIedź płaskowniki, trakcja

  • Złom Miedź kawałkowa

  • Złom Miedź niesort

  • Złom Miedź lakier

  • Złom MIedź pobiał

  • Złom Miedź granulat

  • Złom Miedź piecyki

  • Złom Miedź chłodnice

  • Złom Miedź cewka (bez stali)

  • Złom Miedź kable miedziane

  • Złom MIedź elektrolityczna

  • Złom Miedź w bawełna 

Jakie są klasy mosiądzu?
  • MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ

  • ZŁOM MOSIĄDZ POBIAŁ

  • ZŁOM MOSIĄDZ WIÓRY

  • ZŁOM MOSIĄDZ WĘŻE

  • ZŁOM MOSIĄDZ PYŁ SZLIFIERSKI POPRODUKCYJNY

  • Złom Mosiądz M63 poprodukcyjne

  • Złom Mosiądz M63 stare blachy

  • Złom Mosiądz M63 włosy

  • Złom Mosiądz otoczka

  • Złom Mosiądz wióry

  • Złom Mosiądz chłodnice

  • Złom Mosiądz żółty

  • Złom Mosiądz żółty poprodukcja

  • Złom Mosiądz biały

  • Złom Mosiądz niesort

  • Złom Mosiądz łuski (bez stali)

  • Złom Mosiądz węże (bez PCV)

  • Złom Mosiądz grzałki

Jakie są klasy ołowiu?
  • ZŁOM OŁÓW TŁUSTY

  • ZŁOM AKUMULATORÓW OŁOWIOWYCH

  • ZŁOM OŁÓW CZYSTY

  • ZŁOM OŁÓW

  • Złom Ołów czysty prokablowy

  • Złom Ołów czysty

  • Złom Ołów brudny, śrut, przetopki

  • Złom Ołów z jutą, zanieczyszczeniem smoły

  • Złom Ołów odważniki

  • Złom Akumulatory ołowiane